Print
Category: Ljekovito bilje i začini
Hits: 11877

Kada u jeseni lišće promijeni boje, pa zacrveni, zažuti i prelomi se nijansama smeđih tonova, te šare nas povežu sa ljepotom mnogih jesenskih plodova pa tako i s plodom kruške koja nam dolazi u iznimno raznolikim bojama, okusima i oblicima.

I dok mnogi uglavnom u jesen slave jabuku i o njoj zbore kao o kraljici voća, kruška je gotovo zanemarena, stavljena po strani iako je riječ o plodu koji se ima itekako čime podičiti. Drevne su sorte kruške imale iznimno tvrdi plod kojeg je bilo gotovo nemoguće svježega jesti te se ona gotovo uvijek kuhala i pekla što i danas koristimo kao načine njene pripreme iako se plod vremenom promijenio a nove sorte, meke i sočne, prekrivaju zaboravom tvrdoću starih sorata. Tek zrnasta tekstura i najmekših krušaka danas, simbolično svjedoči o nekadašnjem tvrdome tijelu ploda koji je prepun vrijednih sastojaka koje ću rado nabrojati a najviše iz razloga de se uvjerite, ako do sada već niste, u snagu i ljekovitost ovog vrijednoga ploda:
vitamin B2 (riboflavin), vitamin B1 (tiamin), vitamin B6, vitamin B5, vitamin B9 (folna kiselina), vitamin B3, cink, kalij, fosfor, magnezij, željezo, kalcij, mangan, bakar, vitamin C, A, K...Kruška je okusom slatka i trpka, učinak joj je hlađenje a postprobavni učinak na naše tijelo je trpak. Zbog tih navedenih svojstava ona stimulira vatu, smiruje pittu a diuretičkim učinkom pomaže reducirati kaphu. Njen je učinak da hladi i smiruje te na taj način djeluje na cijelo tijelo a osobito na srce te ublažava nemir. Ako vam ni to nije dovoljno da posegnete za njom i češće je no do sada uvrstite u prehranu, možda vas na to potaknu njena provjerena djelovanja na zdravlje čovjeka:

NAPOMENA